Vladimír Kiva Novotný

Kiva, fotograf s více než dvacetiletou praxí, se specializací na různorodá fotografická odvětví. Kromě umělecké fotografie se věnuje fotografování architektury, designu, reklamních kampaní a tvorbě portrétů. Jeho díla jsou součástí několika prestižních sbírek v oblasti výtvarného umění.
Mezi jeho významná ocenění patří čestné uznání v kategorii Automotive udělené při IPA International Photo Award. Zároveň se může těšit vítězstvím v kategorii Lifestyle v rámci Czech Press Photo a nominací na fotografa roku při udílení Czech Grand Design.

Kiva, a photographer with more than 20 years of experience, is an expert in a diverse range of photographic disciplines. In addition to fine art photography, he is dedicated to capturing architecture, design, advertising campaigns and portraiture. His works are part of several prestigious collections in the fine art field.
His notable awards include an honorable mention in the Automotive category awarded at the IPA International Photo Award. He also boasts a win in the Lifestyle category at the Czech Press Photo and a nomination for Photographer of the Year at the Czech Grand Design Awards.Back to Top